III Spotkanie Edukacyjne Pacjentów Onkohematologicznych

Warsztaty i spotkania edukacyjne dla pacjentów hematologicznych regionu częstochowskiego( i nie tylko…)

III Spotkanie Edukacyjne Pacjentów Onkohematologicznych poświęcone zagadnieniom chłoniaków, czyli nowotworów układu limfatycznego odbyło się 29.11.2017r. w godz. 15.30-18.00 w Sali konferencyjnej W obiekcie edukacyjno-szkoleniowym przy Al. Wolności 1/3 ( „KWADRATY”).Było ono poświęcone zagadnieniom prawidłowego odżywiania i właściwego trybu życia w chorobie.
Dr n. med. Elżbieta Morawiec-Szymonik przedstawiła najważniejsze informacje z zakresu dobrej współpracy pacjenta z lekarzem prowadzącym terapię.
Na jakie niepokojące objawy należy zwracać uwagę?
Otóż najczęściej występuje zmęczenie, osłabienie i pogorszenie tolerancji wysiłku, bladość skóry, kołatania serca, duszność , zwiększona potliwość –głównie w nocy, wysypki skórne, czasem świąd skóry, uczucie pełności w jamie brzusznej, pobolewania w podżebrzu lewym, powiększające się węzły chłonne na szyi, pod pachami, w pachwinach, stany gorączkowe utrzymujące się ponad 2 tygodnie bez cech infekcji, utrata masy ciała ponad 10% w ciągu 6 miesięcy.
Sponsorem spotkania była Firma Nutricia, wielokrotnie wspierająca spotkania z pacjentami onkohematologicznymi głównie od strony zagadnień prawidłowego żywienia w okresie chemioterapii i w czasie rekonwalescencji w okresach remisji choroby.